Національний банк України значно пом'якшує валютний контроль

10/05/2024

З 4 травня 2024 року НБУ скасовує багато обмежень валютного контролю, запроваджених через вторгнення Росії, а саме:

  1. Дозволяється репатріація «нових» дивідендів
  2. З 24 лютого 2022 року діє заборона виплачувати дивіденди з України. З 13 травня 2024 року НБУ дозволяє репатріювати прийнятні дивіденди в розмірі 1 млн євро (або еквівалент) на місяць. Прийнятні дивіденди включають дивіденди, нараховані з 1 січня 2024 року, але не включають нерозподілені дивіденди за попередні періоди, а також резервний капітал.

  3. Відсотки, придатні для сплати за «старими» транскордонними позиками, подовжуються
  4. Раніше за кредитами, отриманими до 21 червня 2023 року, можна було сплатити лише незначну частину відсотків, нарахованих протягом першого півріччя 2022 року. Тепер відсотки за такими кредитами зі строком погашення з 24 лютого 2022 року до 30 квітня 2024 року можна сплатити на суму 1 мільйон євро (або її еквівалент) за календарний квартал. Відсотки за цими позиками, термін погашення яких погашається після 30 квітня 2024 року, можна сплачувати без грошових обмежень.

  5. Обмеження на погашення «нових» транскордонних позик додатково послаблюються
  6. У 2023 році НБУ дозволив українським позичальникам обслуговувати кредити, отримані після 20 червня 2023 року, на певних умовах. З 4 травня 2024 року НБУ скасовує деякі найсуворіші з цих умов. Зокрема, позичальники можуть погасити основну суму за кредитами строком до одного року (раніше три роки), але використовуючи для таких виплат лише свої валютні резерви. Однак інші виплати за цими позиками, такі як відсотки та комісії, тепер не обмежуються наявними валютними резервами, тому позичальники можуть купувати валюту для здійснення таких платежів. Для позик, які перевищують один рік, у перший рік таких позик позичальники можуть погасити основну суму та відсотки, як щойно описано вище щодо позик строком до одного року, і немає вимог щодо використання своїх резервів в іноземній валюті для платежів, пов’язаних з такими кредитами на наступні роки.

    Зазначені вище позики все ще підпадають під обмеження щодо максимальної відсоткової ставки в 12%, а заборона на дострокове погашення залишається чинною. (Однак слід зазначити, що обмеження як у параграфі 2 вище, так і в цьому параграфі 3 не застосовуються до погашення суверенних запозичень і позик міжнародним фінансовим установам – наприклад, ЄБРР, МФК, ЄІБ, НІБ, НЕФКО тощо. - та іноземні установи розвитку - включаючи іноземні державні банки та ЕКА.)

  7. Скасовано всі валютні обмеження на імпорт робіт та послуг
  8. Раніше українським компаніям дозволялося здійснювати транскордонні платежі лише за певні послуги, надані після 23 лютого 2021 року. Нинішні послаблення дозволяють оплачувати за кордоном усі категорії імпортних послуг. Крім того, змінами уточнено, що за імпортними операціями також допускається сплата штрафів, компенсацій, комісій, непередбачених витрат та інших витрат.

  9. Допускаються міжнародні платежі за договорами лізингу
  10. Місцевий бізнес тепер має можливість переказувати кошти за кордон для розрахунків за будь-якими договорами лізингу/оренди. Раніше це звільнення стосувалося лише лізингу/лізингу транспортних засобів.

  11. Допускається стягнення іноземної валюти за примусовим виконанням судових рішень щодо державних компаній
  12. Раніше місцеві судові виконавці не мали чітких повноважень купувати іноземну валюту та переказувати її за кордон (за винятком певних конкретних платежів, пов’язаних зі страхуванням). Тепер державні виконавці можуть стягувати валюту з держави або держкомпаній і перераховувати її за кордон іноземним кредиторам. Також у разі відсутності у боржника іноземної валюти судовий виконавець може конвертувати стягнені гривневі суми в іноземну валюту за умови перерахування таких коштів на відкритий в Україні рахунок іноземного кредитора.

    Водночас залишається невідомим, чи збирається НБУ поширити цю пільгу на операції з приватними боржниками.

  13. Представництва міжнародних карткових платіжних систем та іноземні авіакомпанії можуть переказувати іноземну валюту своїм материнським компаніям.
  14. НБУ дозволив представництвам міжнародних карткових платіжних систем та іноземним авіакомпаніям перераховувати своїм материнським компаніям до 5 млн євро (або еквівалент) на місяць. Усім іншим представництвам залишається заборона на здійснення таких операцій.

ПРО КОМПАНІЮ

З 2006 року SCHNEIDER GROUP підтримує міжнародні компанії при виході на ринок України. Портфоліо SCHNEIDER GROUP містить повний перелік послуг: від аналізу ринку та пошуку партнерів до комплексного бухгалтерського супроводу, юридичного та податкового консалтингу та послуг тимчасового управління.

Ми беремо на себе вирішення усіх непрофільних завдань для того, щоб наші клієнти могли сфокусуватися на розвитку бізнесу. Ми допомагаємо нашим клієнтам організовувати їх бізнес в Україні таким чином, щоб він був максимально прозорим для міжнародного менеджменту та відповідав вимогам законодавства України, разом з тим наші експерти пропонують цінні поради щодо найкращих практик з оптимізації процесів, зменшення ризиків та зниження витрат. Успіхи наших клієнтів - наші успіхи.

ГОТОВІ ДО СПІВПРАЦІ? ПИШІТЬ НАМ
loading captcha...
Завантажується...